Historie zdravotních služeb Zobrazit fotogalerii
19. října 2022 Aktuality

Historie zdravotních služeb

V následujícím článku si můžete přečíst historii zdravotních služeb.

Charitní ošetřovatelská služba, od r. 2017 Domácí zdravotní péče

Od 1. 9. 1993 součástí Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby – nejvýznamnější a nejrozvinutější aktivity Charity Šumperk. Zařízení Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby bylo registrováno jako nestátní zdravotnické zařízení, jehož náplní bylo zajišťování tzv. domácí péče (home care). Cílem této služby bylo umožnit lidem v době nemoci, stáří a při omezené soběstačnosti zůstávat ve svém domácím prostředí. Ze začátku chodily do domácností sestřičky a pečovatelky společně. Činnost Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby se dělila na tři oblasti: zdravotní a sociální péči a půjčovnu zdravotnických pomůcek.

V roce 2003 se zařízení přestěhovalo na Žerotínovu ulici. V roce 2004 se Charitní ošetřovatelská služba osamostatnila. Do roku 2005, kdy vznikla pozice vedoucí sociálních služeb, byla vrchní sestra vedoucí nejen pro zdravotní sestřičky, ale i pro pečovatelky a osobní asistentky. V roce 2014 se Charita Šumperk přestěhovala na Jeremenkovu ulici. V roce 2017 byla služba přejmenována na Domácí zdravotní péči. Další významnou událostí v Domácí zdravotní péči byla v letech 2020 až 2022 pandemie Covid-19. Postupně jsme si na nepříjemnou situaci jakž takž zvykli, i s pravidelným testováním a používáním nezbytných ochranných pomůcek. To však nic nemění na tom, že zvláště pro terénní pracovníky to bylo velmi náročné období.

V devadesátých letech vzniklo středisko v Hanušovicích, kde byla přítomna pečovatelka a zdravotní sestřička jako součást Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby. Od roku 2018 zdravotní sestřičky dojíždí ze Šumperka.

Mobilní specializovaná paliativní péče

Péči o umírající se zdravotní sestřičky věnovaly od samého začátku působení Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby. V průběhu let se tato služba ukazovala jako stále potřebnější, což vyústilo v její osamostatnění v rámci služeb Charity Šumperk.
Rozšíření o obor paliativní medicína a odborného zástupce - 10. 12. 2019 proběhlo výběrové řízení v oboru paliativní medicína (odbornost 720), forma zdravotní péče poskyto­vaná ve vlastním sociálním prostředí pacienta, ambulantní péče pro území okres Šumperk, které Charita Šumperk absolvovala úspěšně. Služba Mobilní specializovaná paliativní péče je poskytována v rámci projektu Caritas Olomouc.
S osamostatněním Mobilní specializované paliativní péče vznikla potřeba informování veřejnosti o tomto typu služby, o které se stále mnoho neví. Lidé si pletou Mobilní specializovanou paliativní péči, která se poskytuje doma, v rodinách, s péči kamenného hospice, který je lůžkovým zařízením. Vzdělávání veřejnosti se realizuje formou přednášek, výstav fotografií, promítání filmu, besedy. Partnerem při pořádání akcí je Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk, Nemocnice Šumperk, Obec Bludov a ostatní obce. Do těchto aktivit významně zasáhla pandemie Covid-19 a vynutila si téměř dvouletou pauzu.
V říjnu 2019 absolvovali čtyři pracovníci Charity Šumperk certifikovaný kurs poradce pro pozůstalé. V září 2020 proběhlo vůbec první setkání pro pozůstalé, které od toho roku probíhá pravidelně. Poradna pro pozůstalé má od září 2021 zázemí v nové budově.
Projekt stavebních úprav Charity Šumperk, ul. Rooseveltova 3264/16 - Cílem projektu bylo vytvoření zázemí pro provoz mobilní specializované péče v oblasti děkanátu Šumperk a skladovacích prostor pro rehabilitační a kompenzační pomůcky. Příprava projektu byla zahájena v dubnu 2019. Realizace projektu začala v lednu 2020 a byla ukončena kolaudací 25. července 2021. Ve čtvrtek 9. září 2021 bylo nové zázemí Mobilní specializované paliativní péče slavnostně požehnáno otcem arcibiskupem Janem Graubnerem.
V pátek 16. září 2022 byla slavnostně uvedena kniha Jindřicha Štreita Být doma. Motivací a cílem vzniku této knihy je podpořit rozvoj mobilní specializované paliativní péče.